Ebola tour

/uploads/galleries/7294/282.jpg Táto expedícia je riadne sústo. Apropo videli ste niekedy takúto langustu? Mala vyše 3 kg a my sme j Akkra, najväčšie mesto Ghany. Začíname naplno! Viac sa o tejto ceste dočítate v zápiskoch na tejto s Aj moslimky povzbudzujú o dušu. Africkému temperamentu nezakážeš a nenariadiš Vyháňanie diabla a dobrý pôrod. Aj v kresťanskom kostole to vyzerá skôr ako na rituáli woodoo Truhla v tvare ružového kadilaka Tancom si spomíname na nebožtíka. Pohreb je oslavou Elmina, Ghana -  UNESCO. Impresívne. Nádherné pláže Atlantiku. Čerstvé homáre a krevety, výborné barakudy Tanec, ide sa naplno. Grand Bassam Abidžan, Pobrežie Slonoviny. Ktorá fotografia má väčšiu šťavu? Slony iba v umení, Pobrežie slonoviny Koniec starých časov na západe Pobrežia slonoviny Západná Afrika je stále tá pravá Afrika, ozajstná, plná ľudí Tance pubertálnych dievčat. Tá naj sexi si nájde najlepšieho manžela Nezabudnuteľná cesta s úžasne ťažkou logistikou. Smerujeme do Libérie A len teraz to naozaj začne, vstup do Libérie. Asfalt skončil Kusy za státisíce euro. Vrátia sa Vám náklady na cestu? Kúpanie ako od Henriho Matissea. Freetown, je hlavným mestom Sierra Leone s najkrajšou polohou v Afrike. Do tejto oblasti mnoho turis Bane na zlato a mladí baníci z kmeňa Mandé denne riskujú život Konakry a jeho srdce. Tu je BUBO doma. Ani o tejto krajine v bedekroch moc toho nenájdete a ak nájde Ako Mona Líza, Guinea (Francúzska Guinea) Cesta do Portugalskej Guinei, do Guinea Bissau Hranicou je dravá rieka, ktorú musíme zdolať Z francúzskej do portugalskej Guinei, Sme prví a šťastní. Toto je najťažšia časť cesty Modré taxíky v Bissau na námestí Che Guevaru. Krížom krážom. Guineu Bissau uvidíme podrobne. Keď domácim vysvetľujeme, že sme sem prišli z Francúz Banjul, hlavné mesto najmenšieho štátu Afriky, Gambia Senegal a jeho symbol. Nápoj z baobabu má liečivé účinky. Vieme kde sa dá kúpiť mydlo z baobabu, bao Historický Saint Louis- UNESCO Všade plno detí. Vždy v pohybe Zvečerievanie Senegalu. Takto si v bývalom hlavnom meste francúzskych kolónii predstavujú Fast food. Zastávka u nomádov kmeňa Fulani. Prečítajte si o nich článok Mauritánia, naša posledná krajina. Všetko sa zmenilo. Po zdolaní rieky Senegal prechádzame púšťou ju Z džungle na Saharu. Takto to vyzerá na periférii hlavného mesta Posledné kúpanie sa na absolútne prázdnych plážach Rozlúčka s Mauritániou, rozlúčka s úžasnou cestou Západnou Afrikou. Rozlúčka s novými priateľmi, kto
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333655
Cena od: 14 200 €
Príplatky od: 910 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

15.11.2024 25 dní First Minute 14 200 € +910 € odlet: Viedeň letecká
08.05.2025 25 dní First Minute 14 200 € +910 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Štipľavý zájazd pobrežím západnej Afriky, kolísky starej Bantu civilizácie. Vypnite mobil, zahoďte tablet, nečítajte správy a verte vlastným očiam. Časti tejto Afriky sa dajú nazvať živlom, ktorý sa neustále mení a je v ľudskej podobe. Jedinečná cesta pre našich jedinečných klientov. Mýtus verzus realita sa na tejto ceste stretnú zoči voči a zvíťazí iba jeden. Ide o najzaujímavejší zájazd na Slovensku a v Čechách. Až tu spoznáte význam slova exotika a cestovanie. Všetky krajiny guinejského zálivu na jednej ceste. Cesta určená pre veľmi skúsených cestovateľov, ktorí majú za sebou aspoň 20 krajín Afriky. Zažijete nepoznané a spoznáte neznáme. Nepredvídateľnosť tejto cesty sa nedá opísať avšak zážitky áno. Pozrite si naše fórum a poďte na Veľký okruh Západnou Afrikou!

1. deň:
Odlet do tej pravej čiernej Afriky. Putujeme na miesta, kde je turizmus neznámym pojmom a všetko je autentické. 9 krajín vyžaduje náročnú logistiku a ohromné know how. Začína sa veľkolepá cesta svetového meradla.

2. deň:
ACCRA: položená na brehoch Guinejského zálivu je hlavným mestom zlatého dieťaťa Afriky, Ghany. Všetko razom dostáva iný bít a zemeguľa ako keby sa točila rýchlejšie. Ghana bola prvou kolóniou Afriky, ktorá získala slobodu a my začneme na mieste kde v marci 1957 vyhlásil Nkwane Nkrumah nezávislosť od Británie. Centrum mesta: námestie Nezávislosti, dánska štvrť Osu a najluxusnejšia ulica Oxford street, no aj maják v Jamestowne a geto s rozsypanými odpadkami na pláži. Chladený Club v Epo a prvé krevety s kasavou.

3. deň:
Z modernej Akkry sa presunieme do tropického pralesa na breh jazera Bosomtwe, do historického hlavného mesta kráľovstva Ašanti. KUMASI. Keď sem prišli Briti, všimli si, že keď pršalo, zlato sa vyplavovalo na cestu. V kráľovskom palace Manhyia budeme obdivovať vlajky so zlatým stolcom, prírodne farbené a tkané látky a príbehy kráľa Prempeha. Centru mesta dominuje obrovský trh Kejetia, jeden z najväčších otvorených trhov sveta. Čerstvé kokosové orechy za 1 cedi, obrovské slimáky (máme luxusnú reštauráciu kde ich môžete ochutnať) a “štvrť truhiel” v tvare biblie, kakaového bôbu, vrtuľníku, či ružového Cadillacu.

4. deň:
Krížom cez 25 miliónovú Ghanu. Už vieme rozoznať kmene Ašanti, Ga a Ewe. Každý je iný s iným jazykom, inou fyziognómiou a inými zvykmi. Pohreb je dôležitejšou udalosťou než svadba a zvyky sú neuveriteľné. Mŕtvych priväzujú na stoličky, obliekajú do nádherných šiat a hlavu im položia k nohám. Práve sa chystajú do lepšieho sveta. Všetci sú nádherne oblečení, spievajú a tancujú.

5. deň:
Nádherné pláže, ohromný príboj, teplé vody Atlantiku, husté kokosovníkové lesy. Dnes sa zastavíme v najstaršej koloniálnej budove južne od Sahary. ELMINA je pod patronátom UNESCO a my si s kvalitným prenajatým sprievodcom osvetlíme jej portugalskú, holandskú a britskú minulosť. V kobke sa budete chvíľu cítiť ako otroci. Dvaja z troch otrokov pred príchodom do Ameriky zahynuli. Dnešný deň je veľkým zážitkom.

6. deň:
Cez Čiernu Voltu a exotické hranice sa dostávame do GRAND BASSAM , ktoré bolo hlavným mestom francúzskej kolónie Côte d‘Ivoire (Pobrežie Slonoviny). Teraz je to mestečko s nádhernými plážami, starými mangovníkmi a romanticky rozbitými budovami. Prejdeme dôkladne celé mesto a nadýchame sa atmosféry, ktorá je úplne iná než sme zažili doteraz. Len si tak sadneme, nohy v piesku ulice a vychutnáme si alloko, čo sú banány s čili považované za najväčšiu špecialitu.

7. deň:
ABIDJAN: je štvrtým najväčším frankofónnym mestom sveta. Hádajte, ktoré sú tie pred ním? CK toto mesto dôkladne pozná a radi vám ho komplexne ukážeme. Štvrť Treichville, Cocody, Marcony, Le Plateau, kde prebieha extenzívna výstavba a radia sa k tým luxusným. No aj trhy v Adjamé s favelami na strechách budov, ktoré vám vyrazia dych. Futuristický kostol svätého Pavla (Cathédrale Saint Paul d’Abidjan), prezidentský palác a parlament. Lagúnu Ebrié budeme križovať mostami Charlesa de Gaulla a Félixa Houphouët-Boigny a získame takto najlepší výhľad na mesto. Place de la République, hlavná pošta a najväčšia mešita mesta. Cognac či Dom Perignon v luxusných baroch a luxusné reštaurácie kde dostanete morské špeciality s čerstvými tropickými ingredienciami a nezameniteľným francúzskym šarmom.

8. deň:
YAMOUSSOUKRO: hlavné mesto obrovskej krajiny postavené vo vysekanej džungli. Keď sa tu narodil prvý prezident Pobrežia Slonoviny dedinka mala menej ako 500 obyvateľov. Obrovské vládne budovy obkolesené políčkami s yamom a banánovníkmi, 6 prúdové ulice ktoré nevedú nikam. To mesto má však svoje čaro. Kostol „ v poli“ postavený ako napodobenina katedrály Svätého Petra vo Vatikáne. Ibaže táto bazilika je väčšia. Ide vraj o najväčší kresťanský kostol sveta a je vskutku impresívny s výťahmi, klimatizáciou vyvedenou ku každému sedadlu a nádhernými vitrážami.

9. deň:
Mierime za veľkým dobrodružstvom. Z rannej hmly vystupujú 50 metrov vysoké stromy iroko, prechádzame obrovskými močariskami a mierime do Daloa kde si dáme na raňajky attiéké ak vydržíte „vôňu“ fermentovanej kassavy. V Douakoa nájdeme odbočku a mierime do hôr kmeňa Yacouba. Visuté, ručne tkané mosty, fotogenické vodopády a tance pubertálnych dievčat, ktoré si hľadajú partnera. Ukážeme si ako rastie kakao, veď práve odtiaľto pochádza tá najkvalitnejšia surovina pre výrobu čokolády. Kúpite si jedny z najlepších masiek Západnej Afriky? Alebo hrubú, ručne tkanú košeľu kita za 4 eura?

10. deň:
Danané a tajná cesta cez hory do Libérie, do slobodnej krajiny so zlým menom. LIBÉRIA nebola nikdy kolonizovaná. Krajinu, ktorej sa ekonomicky darilo rozvrátili 2 libérijské vojny. Teraz ide o najskorumpovanejšiu krajinu Afriky, kde 85% ľudí žije pod hranicou chudoby. Nepreniknuteľná džungľa s neuveriteľným nerastným bohatstvom, množstvom riek a tuctom nezávislých kmeňov.

11. deň:
Ďalší nádherný deň. Kam sa pozriete exotika bez turistov. Dom Charlesa Taylora, ktorý v roku 1997 jednoznačne zvíťazil vo voľbách so sloganom „Zabil mi mamku, zabil mi tatka, ale aj tak ho budem voliť.” Krvilačný Samuel Doe vs. Ellen Johnson Sirleaf, absolventka Harvardu a laureátka Nobelovej ceny za mier. Prehliadka MONROVIE pomenovanej po 4. prezidentovi USA.

12. deň:
Prechod z Libérie do SIERRA LEONE. Vymeníme si balík libérijských dolárov za balík leoneov. Cez takúto hranicu prechádzal málokto. Hlinené búdky, dobrodružný prechod cez rieku, cesta bez akéhokoľvek asfaltu, množstvo cestičiek džungľou, kde nesmiete spraviť chybu. Tu sa nachádzajú najlepšie diamanty sveta, Zimmi a Góla. Čo mate v tom hrnci? “Šimpanza v arašidovej omáčke”. Úžasná voňavá Afrika, prútené domčeky a šťastný život v kruhu rodiny a kmeňa. Ukážeme si ako sa vyrába ručne olej z olejovej palmy.

13. deň:
Keď viete čo a ako, tak ide o jednu z najbezpečnejších krajín sveta. Sme na miestach, ktorým sa aj skúsení cestovatelia vyhýbajú. Na miestach o ktorých nikto nič nevie a kde platí jediné. Skúsenosť! Scénický FREE TOWN položený na najkrajšom mieste aké si len viete predstaviť. Slobodné mesto v zálive v horách, ktoré Portugalcom v roku 1462 pripomínali tvarom leva. Preto dali krajine názov Sierra Leone. Cotton tree je nádherný, mohutný strom v absolútnom centre mesta, ktorý nájdete na desaťtisícovej bankovke. Keď Briti urobili zo Sierra Leone svoju kolóniu, sídlil tu dokonca 53 rokov britský guvernér a odtiaľto spravoval aj Ghanu a Gambiu. Najstarší kostol, škola, nemocnica, trhy a slumy. Preľudnená štvrť Congo cross, vzdialené Waterloo ale aj výlet na pláž Lumley v zátoke Cockerill a večera vo vyhlásenej reštaurácii Roy.

14. deň:
Neuveriteľná cesta pokračuje cestami – necestami smer GUINEA. Krajina kam nikto nechodí a ktorej popis Lonely Planet z tohoto dôvodu vynechal v poslednej edícii. No my v CK sem chodievame pravidelne už roky. Najhorší policajti Západnej Afriky? Bezprávie a chaos? Alebo opäť závan francúzskej kultúry? Je to uhol pohľadu. Uzučká cesta sýtozelenou vegetáciou. Najsladšie banány, kokosové orechy a opäť chrumkavé bagety. Dostať sa až na koniec polostrova CONAKRY je veľká výzva. Zápchy, smog, chudoba a ohromná energia porovnateľná len s Lagosom či Kinshasou. Krevety a čerstvé ryby u Obamu hneď vedľa prezidentskej rezidencie s výhľadom na záliv Atlantiku.

15. deň:
Cesta do absolútneho neznáma. Ak bola doteraz cesta dobrodružná, tak teraz to ešte len začne. Cesta z Konakry do Bissau sa po zemi nedá zrealizovať, neprešiel ju nikto. No je tu jedna výnimka. My sme to urobili! A tešíme sa, že si to zopakujeme. Rozlúčte sa na tri dni s civilizáciou. Zveríme sa do rúk skúsenému stopárovi, zamávame asfaltu a celkovo civilizácii. Vojdeme do skutočnej Afriky, takej ako ju poznáme z rozprávania prvých objaviteľov. Vymetličkovaná hlina pred prútenými domčekmi, príprava jedla v drevených mažiaroch, africká “masáž” na cestách, necestách.

16. deň:
Ideme na sever a džungľa sa mení postupne na savanu. Kohokoľvek sa spýtame či ideme dobre, iba neveriacky krúti hlavou. Hranica? To je čo? Išli sme bez asfaltu, ale teraz ideme lesom pomedzi stromy a každú minútu môže nastať problém, ktorý musíme vyriešiť. Meníme kolesá, jedlo máme nakúpené ako aj vodu. Pohostinný kmeň Fulani, o ktorých Ľuboš Fellner napísal zopár článkov. Nádherné východy a západy slnka, aké môžete zažiť iba v Afrike. Až sa dostaneme na koniec kde sa všetko ukáže. Dostali sme sa k rieke Piche.

17. deň:
Dobrodružný prechod cez rieku Piche, ktorá tvorí hranicu medzi francúzskou a portugalskou Guineou. “Obrigado” a sme opäť v úplne inom svete. Je to tým, že Portugalci boli v Afrike zopár storočí pred Francúzmi a Britmi? Alebo tým, že sme tu jedni z prvých turistov? Čím je to, že sa nám tu tak páči? GUINEA BISSAU je cestovateľskou špecialitou a tak si ju dôkladne vychutnáme. Prejdeme tento štát dôkladne krížom krážom, aby ste mohli povedať, že ste si ho iba “neodčiarkli”, ale ho aj dôkladne poznáte. Najstaršie mesto GABO s ohromnou predkoloniálnou históriou. BAFATA je rodiskom Amilcara Cabrala, ktorý povedal “Nezávislosť bez kultúry nemá význam”. Možno toto je ten dôvod. Bafatu dôkladne spoznáme od radnice, po najväčšiu katedrálu mesta. V rytmoch Justino Delgado smerujeme na juh, opäť k oceánu.

18. deň:
Je BISSAU najkrajším hlavným mestom Západnej Afriky? Keď má niekto právo hodnotiť budete to vy. Je málo ľudí na svete, ktorí prešli z tohto kúska sveta takú časť. Hotel máme útulný v centre a pritom v pokojnej ulici. Oddych potrebujeme. Nechávame si vyprať veci a ochutnávame najlepšie tigrie krevety svojho života. U športového rybára Antonia zasa najlepšiu barakudu. K tomu Douro a Alentejo a k dezertu portské. Bissau prejdeme celé a necháme si čas aj na individuálne potulky. Námestie Chce Guevaru, radnica, prezidentský palác, prístav. Kto to je Bubo Na Tchuto?

19. deň:
Kešu oriešky vystriedajú búrske a my vstupujeme späť do civilizácie, do oblasti CASAMANCE. Pre väčšinu cestovateľov je aj táto oblasť slušným skalpom. Nádhernou časťou dňa bude prechod cez obrovskú rieku Casamance a úrodné močariská v jej okolí. Rybári a zeleň, tak nezvyklá pre Senegal. Krajina je čoraz suchšia a my cez územie kmeňa Djola vchádzame do najmenšieho štátu Afriku, do Gambie.

20. deň:
BANJUL položený na ostrove v ústí rieky Gambia. Nemusíte byť ani romantik, aby ste cítili prečo sa Briti vzdali ohromného Senegalu, len aby si uchytili tento strategický kúsok zeme. Prezident je z malého kmeňa Djola a je to diktátor. Gambia je však plná turistov známa láskou mladíkov k starým Európankám, ktoré si ešte pred smrťou prichádzajú užiť lásku. Opäť sa kúpeme a prechádzame Banjulom, ktorý vyzerá ako Jamajka. Exotická plavba cez rieku Gambia.

21. deň:
DAKAR je mesto, ktoré jednoducho treba vidieť a zažiť. Prechádzky okolo námestia Nezávislosti, ktoré tvorí absolútny stred hlavného mesta Senegalu. Petit dejeuner, bageta, káva a pochúťky z libanonského obchodíku na rohu. Konečne dostatok suvenírov. Čapované pivo u Vikinga, ktorý je centrom cestovateľov. To čo sme prešli my neprešiel nikto z nich. Prezidentský palace, radnica, historické centrum mesta no aj kompletný prechod polostrovom Cap – Vert na sever. Dostatok času na individuálne spoznávanie mesta či Ile de Goré.

22. deň:
Základným motívom Senegalu je baobab a my ich na našej dlhej ceste uvidíme stovky. Nádherné 1000 rokov staré stromy a Sahel s nomádmi. Mierime do mesta, odkiaľ Francúzi ovládali obrovské územie Mali, Senegalu, Burkina Faso, Mauritániu po viac než 230 rokov. ST. LOUIS pod patronátom UNESCO dosiahneme po moste, ktorý naprojektoval Gustav Eifell. “Paríž Afriky” prejdeme krížom krážom a pokúsime sa nájsť kultúrnosť v Africkom neporiadku. Aj tu máme jeden z najlepších hotelov, kde je pobyt zážitkom. Budova stará 150 rokov je v centre mesta. Prechádzky ostrovom plnom vtákov v ústí rieky Senegal.

23. deň:
Porozprávame si o šejkovi súfím Ahmadou Bamba, ktorého v roku 1895 odsúdili práve v Saint Louise a neskôr vyhnali do Mauritánie, kam mierime aj my. Opäť maximálna exotika. Na piroge prebrodíme ďalšiu úžasnú rieku Senegal a ako šibnutím čarovného prútika sa dostaneme do púšte. Našu cestu sme začali v tropickej džungli a teraz sa fotíme na piesočných dunách Sahary.

24. deň:
NOUAKCHOTT: je hlavným mestom štátu s obrovskou rozlohou. Ubytovanie v centre mesta vetrov. Vládne budovy, mešity a minimalistická púštna architektúra. Mauritánci tvrdia, že v ich krajine sa dá uloviť najviac rýb na svete. Navštívime zrejme najexotickejší prístav a rybí trh vášho života. Pomaľované pirogy, stovky rybárov a tisíce prístavných robotníkov, spracovávateľov a predavačov rýb a morských plodov. Kúpite si na večeru vyše 3 kilovú langustu?

25. deň:
Rozlúčka s krajinou, ktorej vládne Sahara. Koniec. Západnú Afriku máte za sebou. Od pobrežia otrokov cez husté lesy Sierra Leone až na Saharu. Dokázali sme to. Príchod domov.

Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,23 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 35,91 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »