Expedícia na najvýchodnejší bod Afriky

/uploads/usr/10898/afrika/lubos_fellner_somalsko_l1018869_vysledok.jpg Prilietavame do Bosaso, najväčšieho mesta Puntlandu. Foto: Ľuboš Fellner Naša ochranka zo Somálska, foto: Ľuboš Fellner Somálsko to je droga kat, foto: Ľuboš Fellner V BUBO nenechávame nič na náhodu, foto: Ľuboš Fellner Jedna z afrckých expedícii, foto: Ľuboš Fellner Nekonečné pláže Adenského zálivu. Foto: Ľuboš Fellner Absurdity na každom rohu. Foto: Ľuboš Fellner Všetky Somálčanky sú obrezané. Je to iný svet. Foto: Ľuboš Fellner Ísť ďalej je proste exotickejšie, foto: Ľuboš Fellner Voda je život. Je jej však veľmi málo. foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Somálci a ich klany. . Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner K zubárovi pôjdeet asi doma však. Foto: Ľuboš Fellner A takto to vyzerá vo vnútri u zubára Foto: Ľuboš Fellner Jednoduchý hotel po ceste. Foto: Ľuboš Fellner Foto: Ľuboš Fellner Výmena peňazí. Foto: Ľuboš Fellner Ľúčime sa s našou ochrankou v Puntlande. V Mogadišo nás čakajú ďalší. Foto: Ľuboš Fellner Cesta na letisko. Foto: Ľuboš Fellner Odlet do Mogadišo a ďalej do Kyšmayio na ďaleký juh. Foto: Ľuboš Fellner Už sa vyznáme a Somálčania sú priateľskí. Foto: Ľuboš Fellner Dôkladná prehlaidka hlavného mesta. Foto: Ľuboš Fellner Posledný kat (quat) a odlet domov. Foto: Ľuboš Fellner ..alebo cesta na bohatý juh plný banánov. Chceem navštíviť neznáme ostrovy. Foto: Ľuboš Fellner Lúčenie sa s neznámym Somálskom. Opäť sme posunuli hranice. Foto: Ľuboš Fellner Pravé Somálsko a najvýchodnejší bof Afriky. Foto: Ľuboš Fellner
Destinácia: Somálsko, Banaadir, Mogadišo (Mogadishu)
Kód zájazdu: 1243969
Cena od: 5 900 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy
Expedícia

Výber termínu

27.09.2022 9 dní First Minute 5 900 € +0 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Hľadáte nekomerčné a netuctové destinácie? Máme pre vás top ponuku. Expedíciu na najkrajšie miesto čierneho kontinentu. Pozrite si na mape, kde sa nachádza Ras Hafun a viete, že sem chcete ísť. Táto expedícia láka na najunikátnejší prechod Somálska v histórii Slovenska. Ideme nádherným územím do absolútneho neznáma a všetko, čo zažívame, je čistý originál. Odlietame na medzinárodný deň turizmu.

1. deň:
Odlet do Puntlandu, najmenej navštevovanej časti Somálska. Dnes je medzinárodný deň turizmu, ešte nie je dažďová sezóna a naše džípy by teda nemali toľko zapadávať. Nekomerčná autentická destinácia, akú ste ešte nevideli. Adrenalín a reálna politika 21.storočia. Váš sprievodca realizuje maximálne tri expedície ročne a toto je jedna z nich. Po prvý raz bol v Somálsku už v roku 2012 a odvtedy sem CK organizuje cesty. 10 rokov máme toho istého partnera, spoločne sa posúvame ďalej a chceme stáť na unikátnych miestach ako prví Slováci.
Letenka nie je súčasťou ceny zájazdu, odporúčame ju kupovať priamo cez CK za zvýhodnenú cenu. Program začína ubytovaním v prvý deň v Bosaso.

2. deň:
BOSASO je najväčším mestom Puntlandu, čo je najmenej navštevovaná časť Somálska, štyrikrát väčšia než Slovensko. A my ju máme v pláne prejsť dôkladne. Sme jediní turisti na palube a už na letisku nás čaká naša ozbrojená hliadka, ktorá nás zoberie do hotela pri mori. Prístavné mesto je položené v Adenskom zálive oproti Jemenu. Čo má spoločné Bosaso s ománskym sultanátom? Prehliadka mesta. Sme atrakcia. Aktuálne najbezpečnejšie mesto krajiny. Naučíme sa základy somálčiny a už viete, že limonáda sa povie isbarmuunto. Prehliadka mesta, hlavná mešita, radnica, prístav a trh. Dnes ubytovanie v slušnom hoteli. Na našich expedíciach zabezpečujeme najlepší dostupný sevis. Na večeru výber medzi somálskou ťavou s ryžou alebo polievkou z fazuliek azuki. Nasleduje sladká basbusa.

3. deň:
Na naše 4x4 naložíme vodu a jedlo a vyrážame krížom cez Puntand, ktorého názov je odvodený od krajiny Punt spomínanej v staroegyptských prameňoch. Presná poloha legendárneho územia je stále záhadou, ale bude to zrejme niekde na miestach, kadiaľ prechádzame. Máme špeciálne džípy a ochranku v plnej zbroji. Puntland nie je extrémne nebezpečný, ale my nechceme podceniť nič. Cesty sa končia a naše džípy vyrážajú do absolútneho neznáma, kde ešte nestála noha žiadneho Slováka. Okolo iba nomádi a my prechádzame územím klanu Darúd. Spánok v guesthouse, ktorý máme vopred zajednaný. Ďalej sa už nedá isť ani na 4x4. V noci s čelovkami vyrážame na výstup na Point Guardafui.

4. deň:
Východ slnka na východe Afriky. POINT GUARDAFUI je posledný bod Afrického rohu (1,88 miliónov km2) a je jeho najkrajším stelesnením. Ohromné skaliská a my z vrchu vychutnávame stretávanie sa Červeného mora a Indického oceánu. Sme na východe a užívame si východ horúceho afrického slnka. Bude toto najkrajší východ slnka v našom živote? Sokotra je kúsok, ale tá je príliš turistická. V okolí je veľa vrakov stroskotaných lodí. Nájdete energiu na návštevu jedného z najunikátnejších majákov sveta, maják Francesca Crispi? Raňajky, kúpanie, oddych. Následne opäť dáme šatku na hlavu a okuliare proti prachu a vyrážame ďalej.

5. deň:
Keď sme doteraz vedeli, kam ideme, teraz ideme do úplného neznáma. Prechod územím nikoho, naša ochranka ide stále s nami. Neznáme rybárske dedinky, ozajstný život na úplnom konci najmenej rozvinutého kontinentu. Je Indický oceán teplejší než Adenský záliv? Vstupujeme do regiónu Bari a prichádzame k Ras Hafun. Z mestečka FOAR ideme 20 kilometrov piesočným neuveriteľným násypom stále ďalej. Zapadávame, tlačíme auto a postupne napredujeme, máme veľké zásoby vody. Predpokladá sa, že polostrov, na ktorý sme vošli, je miestom starého obchodného sídla OPONE. Ten sa spomína v prvom storočí nášho letopočtu. Opone je v ňom opísané ako rušné prístavné mesto, strategicky umiestnené na obchodnej ceste, ktorá sa tiahne pozdĺž okraja Indického oceánu. Cez osadu prechádzali obchodníci až z Indonézie a Malajzie. Už v roku 50 nášho letopočtu bola táto oblasť známa ako centrum obchodu so škoricou, spolu s výmenným obchodom s klinčekmi a iným korením, slonovinou, kožou levov a leopardov a kadidlom, ktoré malo cenu zlata. Množstvo pamiatok bez vstupného. Nájdete v piesku vázu zo starovekého Ríma? Večera, spánok.

6. deň:
Nájdeme Nájdeme archeologické vykopávky v západnej lokalite HAFUN kde archeológovia vykopali keramiku zo starovekých kráľovstiev v údolí Nílu, z Perzie a Mezopotámie. Medzi tovarom bol fragment lampy z Ptolemaiského obdobia, partské glazované črepy a helenistický lagynos. Našli sa tu črepiny z 5. storočia p.n.l. Hafun je tiež domovom starovekej nekropoly. My dnes nachádzame bývalých pirátov a skvelých rybárov. Pokračujeme územím, kde ešte vládol sufí Sayid Mohamed Abdullahi Hassan, a mierime späť do somálskej civilizácie. Prechod krížom cez púšť - ďalšia expedičná časť cesty, kde nikto dlho dlho pred nami nebol. Ani dnes nejdeme somálsku klasiku. Keď všetko dobre pôjde, mali by sme večer doraziť do hotela Embeeye v QUARDHO. 

7. deň:
Napojíme sa na klasickú cestu a prejdeme do GAROWE, hlavného mesta Puntlandu, čo je z pohľadu našej cesty dostupná klasika. Konečne civilizácia, hotel Sky 2.

8. deň:
Skorý ranný odlet z Garowe do hlavného mesta MOGADIŠO a veľká prehliadka mesta. Čierny jastrab zostrelený. Už budeme zohraná partia a uvidíme všetko, čo sa aktuálne bude dať. Mogadišo je civilizácia a náš partner tu robí prehliadky bežne.

9. deň:
Doprava na letisko a odlet domov. Nechajte si ďalší voľný deň pre prípadné meškanie letu. Alebo predĺženie o 3 dni - 2x prelet KISMAYO. Ubytovanie v hoteli Mecca, súostrovie Bajuni a ešte raz Mogadišo.

Mogadišo (Mogadishu)

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,58 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,51 HRK
Turecká lira  EUR 18,39 TRY
Americký dolar  EUR 1,02 USD

Zobraziť všetky »